Co trzeba wiedzieć o dermokosmetykach?
Termin „dermokosmetyki” pojawia się coraz częściej na łamach magazynów poświęconych urodzie, w telewizji i Internecie. Dobrze jest wiedzieć, co oznacza to słowo, ponieważ może się okazać, że niektóre z produktów tego typu adresowane są właśnie do Ciebie. Czym są dermokosmetyki, jaką pełnią funkcję i czym różnią się od zwykłych kosmetyków dowiesz się z naszego artykułu.
Dermokosmetyki co to?
Produkt, który jest dermokosmetykiem, został opracowany z myślą o zdrowiu skóry i o jej wyglądzie, a więc łączy zalety kosmetyku z działaniem leczniczym. Dermokosmetyki poprawiają wygląd skóry, ale nie drogą zmiany jej koloru i maskowania niedostatków. Pomagają radzić sobie z określonymi problemami, które negatywnie wpływają na wygląd twarzy, takimi jak trądzik, wysypki, zaczerwienienia czy starzenie się.
Kosmetyki pierwotnie projektowane były jako preparaty poprawiające wygląd poprzez bezpośrednie stosowanie na skórę. Obecnie zaczynają odgrywać nową rolę, gdyż postęp nauki zmienił rozumienie fizjologii skóry i tego, jak kosmetyki mogą wpływać na jej wygląd fizycznie, ale również biologicznie. W ten sposób powstały dermokosmetyki.
Dermokosmetyki wnikają w skórę głębiej niż inne produkty. Składają się z drobnych cząsteczek, które przedostają się przez naskórek i przenikają do tkanek skóry właściwej. Na tej głębokości składniki preparatu mogą swobodnie wpływać na czynniki, które wywołują problemy zdrowotne. Równolegle pomagają chronić skórę i dostarczają tego, czego jej brakuje, aby wyglądała naturalnie i pięknie.
Dermokosmetyki – właściwości lecznicze
Wśród szerokiej palety problemów, które rozwiązują dermokosmetyki, możemy wyodrębnić kilka podstawowych, mających największy wpływ na wygląd i zdrowie naszej skóry:
Trądzik – dermokosmetyki na trądzik zmniejszają błyszczenie się skóry, regulują wydzielanie sebum, nie zatykają porów, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Przykłady:
DERMAQUEST – DermaCleaf Serum Intensywne serum do skóry ze zmianami trądzikowymi i przebarwieniami pozapalnymi,
DERMOMEDICA – Azelaic Cream Krem przeciwtrądzikowy i przeciwzaskórnikowy.
AZS, czyli atopowe zapalenie skóry – kremy dermatologiczne i inne kosmetyki z apteki intensywnie natłuszczają skórę, regenerują ją, odbudowują naskórek i zmniejszają uporczywe swędzenie.
Przykłady:
Kosmetyki COSMEDIX – C.P.R. Skin Recovery Serum – Serum naprawcze do skóry wrażliwej,
IS CLINICAL – Poly-vitamin Serum – Serum regenerujące silnie nawilżające,
Łuszczyca – dermokosmetyki na łuszczycę przyspieszają gojenie się zmian na skórze, łagodzą świąd i hamują nadmierne rogowacenie się skóry.
Przykłady:
DERMOMEDICA – Caviar Cream Kem odżywczy i przeciwzapalny do twarzy,
COSMEDIX – REMEDY Omega-Complex Treatment Oil – Serum olejkowe z kwasami omega.
Trądzik różowaty – dobrze dobrane dermokosmetyki wyciszą rumień, wzmocnią barierę ochronną skóry i dzięki temu zmniejszą jej nadwrażliwość, a także zamaskują zaczerwienienia.
Przykłady:
DERMAQUEST – Retinaldehyde Renewal Cream Krem do skóry naczynkowej z trądzikiem różowatym,
IS CLINICAL – Pro-Heal Serum Advance Serum łagodzące, naprawcze.
Przywracanie młodości suchej lub starszej skórze.
Przykłady:
IS CLINICAL – Youth Intensive Creme Krem przeciwstarzeniowy do wszystkich rodzajów skóry,
DERMAQUEST – B3 Youth Serum Odmładzające serum w witaminą B3
Likwidowanie drobnych zmarszczek.
Przykłady:
FILLERINA – Dermocosmetic Filler Treatment Step 2 Dermokosmetyczna kuracja
wypełniająca zmarszczki – 2.
IS CLINICAL – Active Serum Wielozadaniowe serum przeciwzmarszczkowe.
Dermokosmetyki są zwykle nakładane miejscowo na określony obszar skóry, skórę głowy i włosy. Niejednokrotnie stosuje się je nawet do niwelowania negatywnych skutków niektórych zabiegów medycznych. Pole zastosowań dermokosmetyków wciąż rozszerza się, ponieważ coraz więcej osób cierpi na różnego typu alergie i choroby autoimmunologiczne negatywnie oddziałujące na skórę.
Dermokosmetyki – preparaty wąsko specjalizowane
Początkowo dermokosmetyki były specjalistycznymi, starannie opracowanymi produktami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry. Z czasem, dzięki ingerencji w ich skład dermatologów, oprócz funkcji poprawy wyglądu skóry otrzymały zadanie jej leczenia. Dotyczy to takich objawów jak: zaczerwienienia, trądzik, stany zapalne i szeregu innych. Dermokosmetyki różnią się od zwykłych kosmetyków specjalnie opracowanymi składami, obmyślonymi w celu zapobiegania i leczenia określonych typów chorób skóry. Formuły są testowane klinicznie, aby upewnić się, że dają pożądane efekty w przypadku konkretnego problemu, który mają rozwiązać. W związku z tym dermokosmetyki różnią sie między sobą składami: jeśli produkt ma na celu zmniejszenie zaczerwienienia spowodowanego trądzikiem różowatym, formuła jest odmienna niż w przypadku preparatu stworzonego w celu likwidacji wyprysków. Składniki cechują się wysoką jakością, czystością i skutecznością, sięgają niejednokrotnie poziomu klasy farmaceutycznej. Łączone są w produkcie finalnym z technologią, która zapewnia im głębszą penetrację niż mogą to robić zwykłe produkty do pielęgnacji skóry.
Dermokosmetyki – lecznicza zawartość
Wśród szerokiej palety formuł dermokosmetyków znajdują sie następujące składniki:
- Lipidy, które odbudowują barierę ochronną skóry. Pomocne są w leczeniu kontaktowego i atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, popromiennego zapalenia skóry i oparzeń.
- Substancje roślinne o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, wygładzającym, łagodzącym i uszczelniającym naczynka.
- Witaminy:
- retinoidy, czyli naturalne pochodne witaminy A i jej metabolity, posiadające działanie złuszczające. Stosowane są w leczeniu trądziku, łuszczycy, rogowacenia starczego, uszkodzeń słonecznych, przebarwień i starzenia się skóry;
- witamina E działająca antyoksydacyjnie i fotoochronnie;
- witamina C – antyoksydant pochodzenia naturalnego, posiada działanie ochronne, naprawcze, przeciwzapalne, rozjaśniające przebarwienia. Niezbędny do syntezy kolagenu;
- witaminy z grupy B – preparaty z ich zawartością powodują m.in. zwiększenie bariery ochronnej, nawilżenie i poprawę kondycji skóry.
- Metale, np. cynk i miedź – goją uszkodzoną skórę.
- Naturalne czynniki nawilżające – odpowiedzialne za utrzymanie nawilżenia.
- Składniki rozjaśniające skórę:
- hydrochinon – stosowany w leczeniu przebarwień skórnych;
- substancje roślinne, np. kwas kojowy, ekstrakt z lukrecji, mącznica, arbutyna, soja, kwas glikolowy itp.
- Środki złuszczające:
- AHA (alfa-hydroksykwasy), np. kwas glikolowy, mlekowy, winowy, cytrynowy;
- BHA (beta-hydroksykwasy), np. kwas salicylowy.
Dermokosmetyki – po czym je poznać?
Dermokosmetyki cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Jak dotąd nie zostały objęte żadną formułą klasyfikacyjną, więc nie wiadomo, czy dany produkt spełnia warunki prawdziwego dermokosmetyku. Podstawą oceny przydatności preparatu jest opis producenta. Powinna się w nim znaleźć informacja:
- przy jakich konkretnie chorobach skóry produkt należy stosować,
- zapewnienie o użyciu wysokiej jakości składników.
- w składnikach kosmetyku nie może być środków negatywnie działających na wrażliwą i reaktywną skórę,
Brak regulacji prawnych sprawia, że nierzetelni wytwórcy swoim wyrobom, będącym klasycznymi kosmetykami, nadają nazwę „dermokosmetyki”. Dlatego najpewniejszym źródłem zakupu jest apteka lub sprawdzone sklepy z kosmetykami o ustalonej od dawna renomie.