Kosmetyki naturalne a dermokosmetyki
Wielu z naszych klientów widząc bogatą ofertę i mnogość kategorii zastanawia się jakiego typu kosmetyki wybrać. Szczególną popularnością cieszą się w ostatnim czasie kosmetyki naturalne, oraz dermokosmetyki. Na czym polega różnica, czym się cechują, i które będą najodpowiedniejsze do Państwa potrzeb, wszystkiego tego dowiedzą się Państwo w tym artykule.
Dermokosmetyki – czym są i jakie mają cechy charakterystyczne
Nazwa dermokosmetyki wywodzi się z połączenia dwóch słów: kosmetyki i farmaceutyki. Cechą charakterystyczną dermokosmetyków jest to że zawierają substancje aktywne biologicznie, czyli podobne do tych jakie mają leki dermatologiczne. Pomimo wielu badań dermatologicznych potwierdzających działanie tego typu kosmetyków, pojęcie to wciąż funkcjonuje tylko jako nazwa marketingowa. W przypadku bardzo wielu specyfików jednak ich działanie zostało wielokrotnie potwierdzone, o czym z pewnością świadczą opinie wielu zadowolonych klientów. Dermokosmetyki występują w bardzo wielu formach, pod postacią serum, kremów czy żeli do mycia, ale także w postaci jednorazowych maseczek czy olejków. Należy jednak pamiętać że nazwa dermokosmetyki odnosi się tylko do produktów stosowanych miejscowo. Produkty o działaniu zbliżonym do demokosmetyków ale stosowane doustnie nazywane są neutrikosmetykami.
Dermokosmetki – krytyka
Ze względu na brak obowiązku długotrwałych i bardzo restrykcyjnych testów jak w przypadków leków dermokosmetyki często są poddawane niesłusznej krytyce. Wiele osób błędnie interpretuje ten fakt w taki sposób, że jeśli dane kosmetyki nie przeszły testów klinicznych to ich skuteczność jest wątpliwa. Przeważnie jednak stwierdzenia to jest krzywdzące, i nieprawdziwe. Producenci naprawdę skutecznych dermokosmetyków nie decydują się na ich rejestrację jako lekarstwa ze względu na bardzo wysokie koszty procedury rejestracji produktu jako leku, jak i bardzo długiego czasu potrzebnego na przeprowadzenie wszystkich testów. Zazwyczaj producenci sami przeprowadzają wiele wewnętrznych testów, jednoznacznie potwierdzających działanie danego kosmetyku. Z wyżej wymienionych powodów w przypadku dermokosmetyków należy się kierować głównie opiniami klientów, które potwierdzają bądź negują działanie danego specyfiku.
Kosmetyki naturalne – charakterystyka
Definicja kosmetyku naturalnego została wprowadzona jedynie w Wytycznych Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy. Nie jest to jednak akt o jakiejkolwiek sile prawnej, a wytyczne w nim zawarte nie są wiążące i nie zobowiązują producentów do ich przestrzegania. W związku z tym często producenci nadużywają terminu kosmetyku naturalnego dla produktów, być może i skutecznych, ale nie mających większego związku z ich naturalnym pochodzeniem. Według Wytycznych Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych kosmetykiem naturalnym jest kosmetyk stworzony ze składników naturalnych, czyli roślinnych, mineralnych, lub zwierzęcych. Z uwzględnieniem tego że składniki te powinny być przetworzone tylko z użyciem metod fizycznych, bez większej ingerencji w przetworzenie materiałów z których są stworzone.
Kosmetyki naturalne – prawa zwierząt
Dodatkowym wymogiem jeśli chodzi o produkty pochodzenia zwierzęcego wykorzystane do produkcji kosmetyków naturalnych tylko składników pozyskanych bez ingerencji w życie lub zdrowie zwierzęcia. Dopuszczalne są więc tylko produkty wegetariańskie.
Kosmetyki naturalne – brak jednoznacznych wytycznych
Wszystkie te wytyczne jednak tak naprawdę nie są dla producentów wiążące, ponadto nie określają dokładnie jaki dokładnie powinien być udział surowców naturalnych w stosunku do całego składu. W związku z tym, nieuczciwi producenci mogą tak naprawdę nazwać kosmetykiem naturalnym kosmetyk z zaledwie śladowymi ilościami składników naturalnych. Przy wyborze kosmetyku naturalnego należy więc kierować się nie tylko nazwą, ale przede wszystkim jego składem.
Różnice pomiędzy kosmetykami naturalnymi a dermokosmetykami
Z powyższych informacji wynika że pomiędzy dermokosmetykami a kosmetykami naturalnymi istnieje wiele znaczących różnic, i są to pojęcia zupełnie od siebie niezależne. W dużym skrócie kosmetyk naturalny to kosmetyk stworzony z użyciem składników pochodzenia naturalnego, z kolei dermokosmetyk to specjalistyczny kosmetyk zawierający aktywne substancje biologiczne, o działaniu zbliżonym do leków. W związku z tym dermokosmetyk może być jednocześnie kosmetykiem naturalnym, ale nie musi. Kosmetyki naturalne mogą pełnić funkcję dermokosmetyków, ale mogą pełnić także tylko i wyłącznie funkcję pielęgnacyjną i estetyczną tak jak w przypadku klasycznych kosmetyków, z tą różnicą że kosmetyki naturalne powinny być wykonane z surowców naturalnych.
Z tą wiedzą z pewnością wiedzą już Państwo jakiego specyfiku poszukują, i jaki typ kosmetyków będzie najodpowiedniejszy. Zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą zarówno dermokosmetyków, jak i pozostałych kosmetyków naturalnych.