FERIE2023" - RABAT 12%. W dniach 15-23 lutego sklep internetowy Cosmetin będzie jak zwykle otwarty! Jednak cały nasz zespół będzie przebywał na krótkim urlopie. Zamówienia złożone w tym czasie będziemy realizować od poniedziałku 14 lutego. W zamian na wszystkie zamówienia złożone w tym okresie czeka na Was 10% RABAT* na hasło: „FERIE22”. Przepraszamy za utrudnienia.

Jak dobrać kosmetyki do twarzy?

Jak dobrać odpowiedni krem do twarzy? To pytanie która spędza sen z powiek niejednej osoby. Mnogość typów cery i zagmatwane opisy działania poszczególnych produktów potrafią być przytłaczające. A przecież wiemy, nie od dziś, że odpowiednie dobranie kosmetyków do cery to podstawa sukcesu! Ale spokojnie, przygotowaliśmy dla was krótki poradnik! Na początku, trzeba poznać swój typ cery. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Oceniając swoją cerę skupiamy się na dwóch zmiennych – poziomie aktywności gruczołów łojowych i potowych.

Najczęściej wyróżnia się cztery różne typy cery:

Cera tłusta –posiadająca tendencje do nadmiernego „błyszczenia” szczególnie na styku linii czoła i nosa (czyli tak zwanej strefie T). Tendencję do owego nadmiernego blasku, skóra tego typu zawdzięcza nadgorliwością tak zwanych gruczołów łojowych. Spokojnie gruczoły te może nie mają najprzyjemniejszej nazwy ale spełniają szereg ważnych funkcji. Wytwarzany przez nie łój i woskowina spełniają ważną rolę chroniąc nas przed bakteriami. Nie zmienia to jednak faktu że ich nadmierna aktywność wiąże się koniecznością zastosowania odpowiednich kremów. W przypadku takiej cery powinno się wystrzegać tłustych kremów. Tutaj naszym celem jest „normalizacja” skóry, dlatego przy doborze kremu powinniśmy zwrócić uwagę na nietłuste składniki nawilżające (np. kwas hialuronowy, gliceryna czy kolagen). Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe składniki, takie jak ekstrakty ziołowe działające przeciwzapalnie – rumianek, zielona herbata, rozmaryn czy ekstrakt z zielonego owsa.

Cera sucha – w telegraficznym skrócie, jest przeciwieństwem cery tłustej. Tutaj nasze gruczoły są raczej leniwe i mogą wymagać dodatkowej motywacji pod postacią odpowiedniego kremu. Ich zrelaksowany stosunek do pracy sprawie że nasza skóra może nie być wystarczająco nawilżona. Sucha skóra wygląda matowo, ściąga się i jest podatna na podrażnienia. W przypadku posiadania takiej cery najlepiej dobrać naturalny krem nawilżający zawierający sprawdzone składniki np.: kwas hialuronowy, witamina B3, cukier brzozowy.

Cera mieszana – zdarza się że nasza cera łączy w sobie cechy obu wcześniej wspomnianych, słowem posiada gruczoły niezdecydowane. Przykładem może być nosek z tendencją do przetłuszczania zamieszkujący pomiędzy suchymi policzkami. Tutaj problem jest, podobnie jak i cera, bardziej złożony. Dermatolodzy zalecają obserwację swoje skóry i dobieranie kremów zależnie od jej „nastroju”. Tutaj, możemy przyjąć że w lecie lepiej sprawdzą się lekkie kremy nawilżające, a zimą, gdy skóra jest bardziej przesuszona, kremy o bogatszej konsystencji. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty do cery mieszanej. Mają one lekką konsystencję, dobrze się wchłaniają i zapobiegają błyszczeniu (regulują produkcję łoju w strefie T).

Cera normalna – oczywiście istnieje tez możliwość że aktywność naszych gruczołów nie wymaga „normalizacji”. Cera tego typu jest elastyczna. W takim przypadku idealnie sprawdzają się preparaty lekko nawilżające i zapewniające ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Po poznaniu swojej cery pozostaje jeszcze kwestia podjęcia decyzji czy potrzebujemy kosmetyku na dzień czy na noc. Krem na dzień to podstawa do całodziennej regeneracji skóry. Może też służyć za delikatną bazę pod makijaż. Krem do twarzy na noc ma zapewnić twojej skórze mocną regenerację naskórka po całym dniu. W jednym i drugim przypadku nasz sklep oferuje szeroką gamę produktów.

Jeśli po przeczytaniu naszego poradnika dalej nie macie pewności jakiego typu jest wasza cera, lub posiadacie trudną w pielęgnacji cerę mieszaną zawsze możecie skorzystać z preparatów o szerokim spektrum działania opartych na naturalnych składnikach. Jednym z najlepszych dostępnych obecnie na rynku kosmetyków jest krem Samarite SUPER BALM. Kosmetyk ten będący laureatem prestiżowej nagrody doskonałość roku 2020 magazynu „Twój Styl” posiada w swoim składzie ekstrakty i wyciągi z aż 33 ziół i roślin zapewniając sobie bardzo szeroki spektrum działania.