Kompendium wiedzy o hydrolatach
W ostatnim sezonie brawurowo niczym pierwiosnki przez resztki śniegu, na polski rynek kosmetyczny przebiły się hydrolaty. Czemu te preparaty zawdzięczają swój sukces? W poniższym kompendium postaram się wprowadzić was w świat „wód kwiatowych”, doskonałych preparatów do tonizacji, nawilżania i regulacji sebum.
Czym są hydrolaty?
Zacznijmy od początku, czym są hydrolaty i jak powstają? Część odpowiedzi skrywa się w ich zwyczajowej nazwie – wody kwiatowe. Hydrolat jest produktem od kwiatowym/roślinnym który powstaje w procesie destylacji roślin z parą wodną. Proces ten brzmi dość strasznie ale nie ma się czego obawiać, jest on w istocie starą i sprawdzoną metodą do pozyskiwania olejków eterycznych. Podczas wspomnianego procesu fragmenty roślin (np. rozdrobnione kwiaty, korzenie, kora) opływa para wodna, która “porywa” ze sobą kropelki olejków eterycznych i innych naturalnych składników. Które następnie są rozdzielane i skraplane. W ten sposób otrzymujemy dwa produkty: olejek eteryczny i właśnie woda kwiatową – hydrolat. To właśnie ten produkt uboczny charakteryzują niewielkie ilości olejków eterycznych pozostałych z destylacji – 0.02% – 1%, oraz bogactwo naturalnych substancji aktywnych. Mogą występować w nim bowiem m.in.: glikozydy, fosfolipidy i fitosterole. Słowem, same dobre rzeczy!
Takie stężenie składników oraz duży udział wody nadaje tym produktom charakterystyczny, delikatny aromat oraz optymalny zbliżony do naturalnego współczynnik pH – 4,7-5,5. To wszystko sprawia że hydrolaty są bardzo dobrymi produktami, do tonizowania, nawilżania i odżywiania skóry które równocześnie jej nie podrażniają. Wody kwiatowe, zależnie od tego z jakiej rośliny zostały stworzone mogą służyć różnym celom.
Jak działają hydrolaty?
Na przykład woda z kwiatów lawendy doskonale nawilża i pielęgnuje skórę suchą, podrażnioną i zmęczoną. Doskonale łagodzi też podrażnienia po przesadzeniu ze słońcem lub po goleniu. Hydrolat z lawendy wspomaga regeneracje uszkodzonego naskórka i łagodzi stany zapalne i zmiany trądzikowe. Innym popularny specyfik – hydrolat z kwiatów lipy cechujący się zapachem miodu, przynosi ulgę i odprężenie. Może być stosowany do skóry wrażliwej i podrażnionej.
Nie mniej jednak, najpopularniejszym i jednym z najstarszych hydrolatów pozostaje ten na bazie róż. Cechujący się wszechstronnym działaniem jest idealnym produktem do rozpoczęcia swojej przygody z wodami kwiatowymi. Hydrolat różany łagodzi podrażnienia i zaczerwieniania skóry, wzmacnia ściany naczynek krwionośnych, działa antyoksydacyjnie i pielęgnuje wrażliwe okolice oczu. Może służyć jako tonik do codziennej pielęgnacji skóry lub jako preparat odświeżający. Co więcej, hydrolat z róży stosowany na włosy zmiękcza je i nadaje im nowego blasku. Z kolei, Hydrolat werbena charakteryzujący się subtelnym ziołowym aromatem jest bez wątpienia jednym z najbardziej leczniczych hydrolatów. Preparat ten jest szczególnie wskazany w pielęgnacji skór pięknych choć tłustych i mieszanych, mających tendencje do niedoskonałości. W tym kontekście produkt ściąga pory oraz reguluje wydzielanie sebum.
Na koniec pozostawiłam Hydrolat makowy – ten dla zestresowanych. Oprócz właściwości łagodząco przeciwzmarszczkowych wody kwiatowej, zawarte w maku alkaloidy działają cuda w walce ze stresem!
Wody kwiatowe są niezwykle wszechstronne, mogą służyć jako delikatne preparaty do codziennej pielęgnacji skóry lub jako dodatki do innych stosowanych przez nas kosmetyków. Dzięki odpowiedniemu pH oraz niskiej zawartości potencjalnie alergennych związków, hydrolaty polecane są do każdego typu cery, a szczególnie dla skóry wrażliwej (w tym dla delikatnej skóry dzieci). Zawierają one niskie stężenie olejku eterycznego, przez co mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Warto z nimi eksperymentoważ i zapoznać się szeroka ofertą tych preparatów dostępną w cosmetin..pl
Jak stosować hydrolaty?
Na koniec przedstawię wam pomysł jak stosować hydrolat różany, żeby w pełni skorzystać z jego wszechstronności! Wodę różaną można z powodzeniem stosować zamiast toniku. Wystarczy spryskać nią twarz i przetrzeć skórę wacikiem. Może on też pełnić funkcję odświeżającej mgiełki do twarzy!. Hydrolat różany rozpylany na włosy dodaje im miękkości i blasku a wtarty w skórę głowy, będzie ją tonizował. Spryskanie splątanych włosów hydrolatem jest doskonałym trikiem na ich bezbolesne rozczesanie! Hydrolat jest świetnym składnikiem domowych kosmetyków. Może być też dodatkiem do różnych maseczek lub kompresów pod oczy po długim dniu w biurze!
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą hydrolatów dostępnych w ofercie cosmetin.